Ściągnij Loko: Android iOS

10 najciekawszych filmów i książek o modzie z 2016 roku

Zeszły rok nie tylko okazał się być bardzo bogaty w wyjątkowo zróżnicowane trendy i wydarzenia poświęcone modzie. 2016 rok okazał się też bardzo udany pod kątem połączenia mody i kultury – ukazało się wiele filmów i książek, w których moda ogrywa znaczącą rolę lub jest ich motywem przewodnim. Przygotowaliśmy więc małe zestawienie najciekawszych tytułów wśród książek i filmów o modzie lub z modą jak tłem z 2016 roku.

Ekran

O filmowych klasykach z modą w tle słów kilka

Filmów o modzie powstaje z roku na rok coraz więcej – od zwykłych filmów komediowych, przez biograficzne po dokumentalne o działaniu przemysłu odzieżowego. Pasjonaci tematu już wyczekują filmów o modzie, które pojawią się w 2017 roku – szczególnie wyczekiwaną premierą jest biografia o nieżyjącym już genialnym i ekscentrycznym projektancie mody, Alexandrze McQuennie (główną rolę zagra Jack O’Connel).

W ciągu kilkunastu ostatnich lat wyodrębniło się kilka filmów o modzie, które z powodzeniem można uznać za kultowe – przecież kto z Was nie widział słynnego „Diabeł ubiera się u Prady” z Anne Hathaway i Meryl Streep w roli wymagającej szefowej, nie podziwiał Sophie Loren w „Prêt-à-Porter” Altmana lub nie dowiedział się co nieco o powstawaniu najważniejszego numeru Vogue z „Septemeber Issue”.

Diabeł ubiera się u Prady
Kadr z filmu "Diabeł ubiera się u Prady"

Filmy o modzie nie krążą jednak jedynie wokół życia najsłynniejszych projektantów – coraz częściej kręcone są filmy dokumentalne, które mają dokształcić wiedzę konsumenta o samej produkcji ubrań – w 2015 roku głośno mówiono o filmie dokumentalnym „The True Cost”, opowiadającym o problemach związanych z tzw. „fast fashion”.

I chociaż jak to zawsze jest, najgłośniej bywa o tym, co możemy obejrzeć na szklanym ekranie, ale na szczęście coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć książki, a pasjonaci mody coraz chętnie po nie sięgają – w końcu to cała masa kompetentnie przedstawionej wiedzy, która tylko czeka, aż się po nią sięgnie.

Książki o modzie

Boom na wydawanie książek – książki blogerek i polscy autorzy

Poza typowymi książkami o modzie, czyli podręcznikami do historii, biznesu czy biografiami projektantów, książki o modzie wydają też blogerzy. I te z miejsca stają się hitem, choć nie zawsze cieszą się dobrymi recenzjami. Wśród blogerskich tytułów znajdzie się jednak kilka książkowych perełek na wysokim poziomie – jak na przykład napisana i zilustrowana książka Garance Dore, „Love, Style, Life”.

Polski rynek wydawniczy też ma się całkiem dobrze. Od kilku lat da się zauważyć, że książki o modzie, pisane przez polskich autorów – dziennikarzy, ekspertów – przybierają na popularności. Chyba każdy z Was chociaż słyszał o książce „Modni” Karliny Sulej albo Boćkowskiej „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” ? Polscy blogerzy też coraz chętniej coś wydają – „Elementarz Stylu” Katarzyny Tusk, „Slow Fashion” Joanny Glogazy czy „Rzeczowo o modzie męskiej” Michała Kędziora to jedne z najbardziej uznawanych książek wydanych przez modową część blogosfery.

Książki i filmy o modzie to dobre rozwiązanie by nieco się rozerwać, dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy, dokształcić w temacie lub chociażby – zainspirować się.

W 2016 roku powstało kilka produkcji i tytułów, które zdecydowanie warte są uwagi. Nie chodzi tylko o samą wiedzę, ale chociaż o pojedyncze aspekty, konkretny przekaz czy luźne nawiązanie do branży mody. Przygotowaliśmy dla Was zróżnicowane zestawień 10 książek i filmów o modzie lub z modą w tle z 2016 roku – książek i filmów, która dokształcą, zainspirują lub po prostu rozbawią.

10 najciekawszych filmów i książek o modzie z 2016 roku

„Alexander McQueen. Krew pod skórą”, Wilson Andrew

1. „Alexander McQueen. Krew pod skórą”, Wilson Andrew

Zdecydowanie najgłośniejsza książka 2016 roku. Biografia genialnego i ekscentrycznego projektanta mody i wizjonera zmarłego w 2010 roku. Alexander McQueen był specyficzną osobą – miał za sobą bardzo trudne dzieciństwo, problemy z psychiką, był nierozumiany (jak to w końcu z geniuszami często bywa) i miał niebezpieczne fascynacje. Książka to zbiór faktów z jego życia i rozmów z jego bliskimi – rodziną, przyjaciółmi, kochankami. Inspirująca i dokształcająca książka – pozycja obowiązkowa na 2017 rok.


„Pokaż swój styl. Jak się wyróżnić, przyciągnąć obserwujących i zbudować markę na Instagramie”, Aimee Song

2. „Pokaż swój styl. Jak się wyróżnić, przyciągnąć obserwujących i zbudować markę na Instagramie”, Aimee Song

Ta książka to jeden z większych Instragramowych trendów z 2016 roku! Przewija się na kontach wielu fashionistek – w końcu ma bardzo ciekawy design (jak standardowy post z insta kwadrat) i porusza tematykę fotografii i działań na Instagramie. Z książki dowiecie się jak tagować i edytować zdjęcia, tak by przyciągały jak najwięcej obserwatorów i w jaki sposób współpracować z reklamodawcami. Książkę napisała blogerka Aimee Song, która tworzy bloga „Song of Style”. Aimee Song jest już marką, na Instagramie obserwuje ją 4 mln obserwatorów, „The Business of Fashion" uznał ją za osobę, które kształtuje światowy rynek, a magazyn Forbes umieścił ją w swoim zestawieniu biznesowych talentów przez 30stką.


„Francja Elegancja. Z historii haute couture”, Piotr Szadrowski

3. „Francja Elegancja. Z historii haute couture”, Piotr Szadrowski

Piotr Szadrowski to prawdziwy pasjonata, kolekcjoner i ekspert od haute couture. Niegdyś prowadził bloga „Muzealne Mody” – dzisiaj pod tą nazwą kryje się jego prywatna kolekcja ubrań wysokiego krawiectwa. Jako jeden z nielicznych ekspertów z tej dziedziny, wydał swoją książkę w 2016 roku, która jest świetnie i przyjemnie przedstawioną porcją wiedzy na temat haute couture. Szadrowski przywołuje wiele zapomnianych nazwisk ze świata mody, które odegrały w jej rozwoju wielką rolę i przybliża najważniejsze wydarzenia, które wpłynęły na tę sztukę krawiectwa. Pozycja obowiązkowa na 2017 rok dla osób, które zafascynowane są historią mody.


„Modoterpia, czyli po co Ci tyle ubrań?”, Antonina Samecka

4. „Modoterpia, czyli po co Ci tyle ubrań?”, Antonina Samecka

Książka Sameckiej to zbiór wypowiedzi polskich specjalistów od mody. Książka powstała w duchu nurtu slow fashion - znajdziesz w niej między innymi odpowiedzi na pytania jak ubrania wpływają na odbiór człowieka w społeczeństwie i na emocje, jaka jest rola mody. Wśród ekspertów, którzy zabrali głos są Karolina Sulej (autorka książki „Modni” i dziennikarka Wysokich Obcasów), Piotr Zachara (naczelny magazynu InStyle) i wielu innych specjalistów z branży. „Modoterapia” jest ciekawą pozycją nie tylko ze względów merytorycznych, ale też wizualnych – to piękne, minimalistyczne wydanie.


„Historia mody”, Fogg Marnie, Steele Valerie

5. „Historia mody”, Fogg Marnie, Steele Valerie

Książka to świetna baza do zdobycia podstawowej wiedzy o historii mody – zawiera historie od czasów antyku, aż po współczesnych twórców i współczesne trendy. Historia mody wydana przez grono ekspertów od mody pod kierownictwem Fogg Marnie porusza kwestię mody z całego świata, nie skupia się jedynie na modzie europejskiej, jak to często w takich książkach bywa. Jeśli jesteście ciekawi jak ewoluowała moda i jej rola w kontekście społecznym i kulturowym, to ta książka koniecznie powinna znaleźć się na Waszych półkach. Te 5 książek o modzie z 2016 roku uznaliśmy za najbardziej ciekawe – zainteresują i modowego laika i kogoś, kto chce działać w branży. Teraz pora na 5 najciekawszych filmów – w zestawieniu znajdziecie dwa filmy dokumentalne o modzie, dwie komedie i jeden… thriller.


„First Monday in May”, reż. Andrew Rossi

6. „First Monday in May”, reż. Andrew Rossi

Film w ciekawy sposób udokumentował Galę Met z 2015 roku – reżyser Andrew Rossi współpracował z Anną Wintour, redaktor naczelną Vogue. Gala Met to przyjęcie charytatywne, które ma na celu zebranie środków dla Costume Institute Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Co roku ustalany jest motyw przewodni – w 2015 roku motywem Met Ball była chińska sztuka – pamiętacie żółtą, ciągnącą się pod podłodze, obszytą futrem suknię Rihanny, która podbiła Internet? To właśnie z tej okazji Rihanna stworzyła taką stylizację. W Gali biorą udział największe gwiazdy świata mody i kultury. Samo wydarzenie jest ciekawym połączeniem mody i sztuki – warto więc dowiedzieć się o nim czegoś więcej.


 „Crazy About Tiffany’s”,  reż. Matthew Miele

7. „Crazy About Tiffany’s”, reż. Matthew Miele

To jedyny autoryzowany film dokumentalny o najbardziej popularnej i uznawane za jedną z najbardziej ekskluzywnych firm jubilerskich – Tiffany & Co. Jeśli nawet nie interesujecie się jubilerstwem, to z pewnością chociaż kojarzycie film z Audrey Hepburn „Śniadanie u Tiffany’ego” , gdzie bohaterka jadała śniadania w długiej czarnej sukni, patrząc na wystawę z biżuterią. Film opowiada o historii marki i o tym jak wyglądała droga jej założycieli. W filmie można też zobaczyć jak wygląda produkcja biżuterii od początku do końca. Fabuła okraszana jest też różnymi ciekawostkami powiązanymi z marką.


„Śmietanka Towarzyska”, reż. Woody Allen

8. „Śmietanka Towarzyska”, reż. Woody Allen

Jedna z najlepszych komedii Allena z ostatnich lat z gwiazdorską obsadą: Jesse Eisenbergiem, Kristen Stewart, Stevem Carellem i ikoną stylu - Blake Lively. Opowiada o romantyku z Bronxu, który trafia do domu swojego wuja – agenta największych gwiazd Hollywood. Akcja toczy się w latach 30-tych, głównie w nocnych klubach – można więc zobaczyć najbardziej typowe cechy ubioru z tego okresu, sama scenografia i kostiumografia w filmie Allena robi ogromne wrażenie – to idealny film dla pasjonatów mody, którzy szukają czegoś luźnego i inspirującego do obejrzenia.


„Zoolander 2”, reż. Ben Stiller

9. „Zoolander 2”, reż. Ben Stiller

Druga część najsłynniejszej komedii wyśmiewającej branżę mody z Benem Stillerem i Owenem Wilsonem w rolach głównych. Dalsze losy topowego męskiego modela – Zoolendera, który próbuje powrócić na szczyt popularności. Film miał świetną promocję, ale ostatecznie spotkał się ze zróżnicowanymi opiniami. Jedno jest pewne: na akcje w filmie trzeba patrzeć z ogromnym dystansem i przymrużeniem oka, a opinię trzeba wyrobić sobie samemu. Dlaczego warto obejrzeć? Po pierwsze – obsada robi wrażenie. Samych siebie zgodzili się zagrać Anna Wintour i Valentino. A po drugie… seans z tak luźnym filmem to dobry sposób na totalny relaks po ciężkim dniu.


 „Neon Demon”, reż. Nicolas Winding Refn

10 „Neon Demon”, reż. Nicolas Winding Refn

Najbardziej specyficzna propozycja z naszego zestawienia. Film Refna to uczta dla estetów i miłośników psychodelicznych klimatów. Historia banalnie prosta: młoda dziewczyna przyjeżdża do wielkiego miasta, by spełnić swoje marzenie o zostaniu modelką. Nie jest jednak wcale tak typowo: w filmie jest pełno intrygujących i niepokojących ujęć, a emocje widza kreowane są przez audiowizualne, mocne efekty (muzyka Cliffa Martineza jest wręcz genialna!). Neon Demon nie jest też filmem dla wszystkich – nie ma tu jako takiego morału, wciągającej akcji, ale sam obraz jest wyjątkowo intrygujący i warty uwagi


A jakie Wy polecacie książki i filmy o modzie z 2016 roku? Macie swoje ulubione tytuły?


January 10, 2017
Anna Piotrowicz

Anna Piotrowicz

Dziennikarka mody, ilustratorka, autorka bloga o modzie i sztuce www.littlecupofart.pl

Czytaj więcej
10 must-have'ów na sezon zima 2016/1710 must-have'ów na sezon zima 2016/17

10 must-have'ów na sezon zima 2016/17

Zima nadeszła z wielką mocą i z wielkimi mrozami. Pojawia się więc pytanie – jak stworzyć idealną stylizację na zimę? Misja: ma być ciepło i stylowo. Dowiedz się jak wyglądają najpopularniejsze trendy... Czytaj więcej